Forum Dzemata Zem-Zem
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ramazan dolazi

5 posters

Go down

Ramazan dolazi Empty Ramazan dolazi

Komentar  Edin Mon Aug 18, 2008 3:25 pm

Dakle Ramazan je 1. sep. a po Bosanskoj vaktiji prvi dan Bajrama je 30. sep.

Edin

Broj komentara : 2
Join date : 2008-05-23

Na vrh Go down

Ramazan dolazi Empty Selam

Komentar  reso Sun Aug 24, 2008 3:39 pm

Svaka cast na dobro uradenoj stranici i da te uzviseni Allah nagradi, a ujedno veliki dan za dzemat koji je napokon dobijo svoju stranicu.

reso

Broj komentara : 1
Join date : 2008-08-24

Na vrh Go down

Ramazan dolazi Empty Re: Ramazan dolazi

Komentar  Admin Mon Aug 25, 2008 11:53 am

Hvala reso pa bujrum promoviraj stranicu sto vise
Admin
Admin
Admin

Broj komentara : 7
Join date : 2008-05-23

https://zem-zem.bosnianforum.com

Na vrh Go down

Ramazan dolazi Empty Ustrajnost u ibadetu i poslije ramazana

Komentar  Amira Thu Jun 04, 2009 6:02 pm

Post i svi ibadeti u ramazanu su propisani! Jačanje svijesti o Allahu. Ramazan je zavisio od našeg nijjeta! Ako smo ispravno živjeli ramazan, onda smo postali «muttekin»! Ako smo takvi postali ili se pak učvrstili, gdje smo onda poslije ramazana?!
Razmislimo o našem stanju na Bajram. Da smo tih dana preselili!
Ramazan je škola. Šta smo u toj školi naučili? Sakupili smo znanja i duhovno ojačali. Približili se Allahu. I šta sad?
Da li se zaista nešto promijenilo u nama i oko nas? Šta smo to promijenili u ramazanu?
Hoće li Ummet i dalje ostati poput «morske pjene»? Da li ga i dalje razara «wehen» (hubbud-dunja we kerahijetul mewt)? Svi ibadeti su nam pomagali da se oslobodimo materijalizma. Da ukrotimo nagone i strasti. Da izliječimo tijelo.
Gandi je svojevremeno postom (štrajkom glađu) uzdrmao Veliku Britaniju. Čitav je svijet ustao na noge zbog «njegovog posta»!
Ovaj ramazan je postilo preko milijardu muslimana! I šta se dogodilo? Je li neko prestao pušiti? Skinuo zlatan lanac, izvadio minđušu iz uha ili nosa? Porušio kipove i idole u kući? Je li neko prečistio regal? Ili smo i dalje ostali ostaci i ogrisci velikog ummeta!
Oni koji kazu „Nas Gospodar je Allah“, pa u tome ustraju, njima silaze meleki.da nemate straha i ne tugujte, radujte se dzennetu koji vam je obecan. Mi smo vam zastitnici na dunjaluku i na akhiretu.U njemu cete imati sve sto vam duse pozele i sve sto zatrazite“. (Fussilet, 30 i dalje)
Siratun mustekim ! Na svakom rekatu ucimo : Ihdinas-siratal mustekim! To je istikamet na dunjaluku, a na akhiretu je to Sirat cuprija! Jesmo li svjesni odgovornosti kad ovo ucimo?!
„Oni koji kazu „Nas Gospodar je Allah“, pa u tome ustraju, nema straha za njih niti ce za cim tugovati.(El-Ahkaf, 13 –14)
Poslanik, s.a.v.s, kaze:”Namaz do namaza, ramazan do ramazana i hadz do hadza, brisu grijehe izmedju njih, ukoliko se cuva velikih grijeha, a Allah kaze:”Ako se cuvate onog sto vam je zabranjeno, izbrisacemo vasa losa djela u uvesti vas na plemeniti ulaz”!
- “Reci: Vjerujem u Allaha, a onda ustraj u tome”!
- “Budite ustrajni i znajte da je najbolje djelo namaz, a abdest cuva samo mu’min”!

Hadis:
Ebu Hurejre prenosi kako je Poslanik, s.a,v,s, rekao da Allah u kudsi hadisu kaze:”Covjece, predaj Mi se potpuno u ibadetu, pa cu ti srce napuniti bogastvom, a siromastva cu te osloboditi. Ne uradis li tako, slomices se radeci, a ostaces siromah”! (Et-Tirmizij, Ibnu Madzdze i imamu Ahmed).
“Reci: moj namaz, moji obredi, moj zivot i moja smrt su iskreni Allahu, Gospodaru svjetova”.

Allah je rekao Dawudu:”Dawude, hoces ti, a hocu i Ja! Budeš li pokoran onome što ja hoću, postići ćeš i ono što ti hoćeš, a ako zanemariš ono što Ja hoću, slomicu te sa onim što ti hoćeš, i opet ce biti kako Ja hoću“!Sejtan mrzi ibadet Prenosi se da je Ebu Hanifi dosao jedan covjek i saopstio kako je jedne prilike zakopao svoj novac u dijelu svoje zemlje, medjutim, nastupilo je veliko nevrijeme i voda je odnijela kamen kojim je obiljezio mjesto gdje je novac bio zakopan. Nije znao sta da radi pa je zamolio Ebu Hanifu za savjet i pomoc, a on mu savjetova da iza jacije namaza stane pred Allaha i obavlja nafilu namaz sve dok zora ne svane, a onda da mu dodje i kaze sta se u medju vremenu dogodilo.
Poslije sabah namaza dolazi covjek Ebu Hanifi i kaze kako je novac vec pronasao, a Ebu Hanife ga upita kako, na sto mu on odgovori:”Samo sto sam stao na na namaz, odmah mi je palo na um gdje sam ga zakopao, pratio sam kretanje bujice, procijenio razdaljinu i otkrio zakopani novac”!
Imam Ebu Hanife se grohotom nasmija i rece:”Tako mi Allaha znao sam da te sejtan nece pustiti da noc provedes u ibadetu svome Gospodaru”!
Cim je sejtan vidio da covjek zeli provesti noc u ibadetu, odmah mu je pokazao mjesto na kome je novac zakopan. Toliko sejtan mrzi namaz, zikr i svaku vrstu ibadeta!
Wehib b. el-Werd el-Mekkij, “tabibul kulub”, kaze:”Slast ibadeta ne moze osjetiti onaj koji voli ciniti grijeh”! Rekao je takodje:”Ne trudite se da ucinite sto vise djela, nego se trudite da to sto cinite bude uradjeno iskreno, potpuno i na najbolji moguci nacin, jer covjek moze obavljati namaz, a u namazu grijesiti, moze postiti, a u postu grijesiti”!
Divne li su rijeci ovog Alima kad kaze:”Boj se Allaha, sto sejtana javno proklinjes i kod Allaha trazis utociste od njega, a tajno si mu vruci prijatelj”!
Istinsko bogastvo – bogatvo srca!
Poslanik, s.a.v.s, kaze:”Nije bogastvo u mnostvu imetka, vec u dusevnom zadovoljstvu”! Poslanik je jednom upitao Ebu Zerra:”Mislis da je bogastvo mnostvo imetka? Pravo bogastvo je bogastvo srca, a pravo siromastvo je siromastvo srca. Ko bude imao bogastvo srca, njemu ne skode dunjalucki problemi, a ko bude siromasan u srcu, njemu citav dunjaluk nije dosta, a itekako ce mu naskoditi njegova skrtost”!
Rekao je Poslanik, s.a.v.s:”Ko svoje brige svede na jednu, na brigu o svom “povratku”, Allah ce ga sacuvati ostalih briga, a ko se prepusti brigama dunjaluka, Allaha ne zanima u kojoj ce dolini propasti”!
“Ko brine o svome akhiretu, Allah ce mu dati bogastvo u srcu i psiholosku stabilnost, a dunjaluk ce mu doci u izobilju, a ko bude brinuo samo o dunjaluku, Allah ce mu dati siromastvo u ocima, razdirace ga brige, a od dunjaluka ce dobiti samo ono sto mu je odredjeno”!
El-Imam Ibnul Kajjim kaze:”Kada covjek osvane i omrkne, a Allah mu bude jedina briga, Allah mu preuzme sve potrebe, obaveze i brige, srce mu pripremi samo za ljubav prema Njemu, jezik mu zaposli Njegovim zikrom, a tjelesne organe pokornoscu prema Njemu. A ako osvane i omrkne a jedina mu briga bude dunjaluk, Allah mu natovari sve dunjalucke brige, nevolje, patnje i teskoce, a njega prepusti samome sebi”!
“Ko bude zelio postici Allahovo zadovoljstvo ne osvrcuci se na nezadovoljstvo ljudi, Allah ce ga sacuvati njihovih spletki, a ko tezi postici zadovoljstvo ljudi u srdzbi Allaha, Allah ce ga prepustiti ljudima”!
“Ne budite s masom, pa da kazete:” Ako drugi cine dobro, cinicemo ga i mi, ako drugi grijese, grijesicemo i mi, nego budite cvrsti i ustrajni pa ako drugi cine dobro, da ga cinitei vi, a ako grijese, da ne budete zalimi”!
Poslanik, s.a.v.s, je rekao:”Doci ce zeman u kome ce biti teze strpljiv, nego drzati zisku vatre na dlanu”!
“Doci ce vam vrijeme sabura, sabur u njemu ce biti poput drzanja vatre na dlanu, a radnik na Allahovome putu ce imati nagradu koliko pedeset ljudi koji bi radili isto sto i on! Prenosilac upita:”Allahov poslanice, nagradu kao pedeset od njih?! Poslanik odgovori:”Nagradu kao pedeset od vas”!
Slijede nove prilike:jedna od njih je sest dana sevvala
Allahu jedini, ne dozvoli da nam srca (p)ostanu okrutna nakon što si nas uputio.

Khutba, 02. sevval 1426.h. /04. 11. 05.
Amira
Amira
Admin

Broj komentara : 55
Join date : 2008-05-29

Na vrh Go down

Ramazan dolazi Empty TAJNE POSTA

Komentar  Amira Fri Jun 05, 2009 8:05 am

ZAŠTO JE MUSLIMANIMA PROPISAN POST
Post je propisan kao prilika da se čovjek pokaje i okrene novu, bijelu stranicu u svome životu.
Ako bi čovjek pažljivo pogledao u šerijatske tekstove zasigurno bi se iznenadio vidjevši koliko je vjera Islam potpuna i sveobuhvatana, da svakoj stvari pridaje pažnju onoliko koliko zaslužuje. Mnogo je ljudi, a naročito u današnjem vremenu, koji imaju pogrešna ubjeđenja i vizije o vjeri Islamu. Faktori koji su prouzrokovali ta neispravana ubjeđenja su mnogobrojni, nerijetko je neznanje i nepoznavanje principa i načela vjere faktor koji čini da ljudi imaju pogrešna ubjeđenja o vjeri Islamu. Nekada su pogrešna interpretacija Islama od strane muslimana i nemar u pojašnjavanju i dostavljanju originalne vjere ljudima bili razlogom da su mnogi zamrzili Islam ili da, u najmanju ruku, o njemu imaju mnoge predrasude.
Ako na sve to pridodamo trud i napor koji nevjernici-neprijatelji čovječanstva- ulažu kako bi Islam prikazali u očima ljudi vjerom terorizma, nasilja, a muslimane, kao sljedbenike te vjere, konzervativnim, zaostalim, netolerantnim, tada će nam biti kristalno jasno zašto ljudi u velikom broju slučajeva imaju pogrešna ubjeđenja o jedinoj priznatoj vjeri kod Allaha, vjeri koja je derogirala i dokinula prijašnje vjerozakone, vjeri Islamu. Tada će nam biti jasno zašto neprijetelji čovječanstva vrijeđaju insana koji je poslan kao milost svjetovima, da bi, Allahovom voljom, čovječanstvu pokazao put iz dubokih tmina zablude na svijetlost upute, sreće i zadovoljstva na dunjaluku prije sreće i zadovoljstva na budućem svijetu.

U ovom tekstu ćemo pokušati spomenuti neke tajne propisivanja posta, ovog velikog badeta, kako bi se po ko zna koji put uvjerili u istinitost činjenice da je Islam savršena vjera, i da je pogrešno ubjeđenje velikog broja muslimana i nevjernika da vjera Islam nema nikakve veze sa čovjekovim svakodnevnim životom. Ubjeđenje da se vjera prakticira samo u unutrašnjosti džamije, a kada iziđeš iz nje da se život, ponašanje, izgled muslimana ni u čemu ne razlikuje od života, ponašanja, izgleda nevjernika. Pitanje koje bi svako od nas trebao da postavi sebi; da li smo ikada razmišljali o razlozima propisivanja posta? To, da je muslimanima naređen i da im je to jedan od temelja vjere da poste jedan od dvanaest mjeseci u godini?

Da li smo postavili sebi pitanje; da li Uzvišenom Allahu treba naše gladovanje, sustezanje od vode, pića i svega onoga što kvari post, ili propisivanje tog posta nosi sa sobom mudrosti i koristi koje koriste čovjeku u ovodunjalučkom životu? Da Uzvišenom Allahu nije potrebno naše gladovanje i da je post priopisan zbog koristi koje se vraćaju nama ukazuju nam riječi Allahovog miljenika koje je zabilježio imam Buhari od Ebu Hurejre r.a.:

“Ko ne ostavi laž i rad po njoj -niti vrijeđanje drugih- Allahu nije potrebno njegovo ostavljanje hrane i pića.“(br.1903)
Koliko je muslimana koji kada poste to drugi ne primjećuju na njegovom ponašanju sve dok on to ne kaže, a trebalo bi da se tragovi posta vide na čovjekovom ponašanju.
Post je propisan da bi se povećala čovjekova bogobojaznost, strah od Uzvišenog Allaha'
Na to nam jasno i nedvosmisleno ukazuju riječi mudrog zakonodavca, Uzvišenog Allaha: “O vjernici! Propisuje vam se post, kao što je propisan onima prije vas, da biste se grijaha klonili, da bi ste se Allaha bojali.“ Da li naš post nama povećava strah od Allaha ili ne povećava, da li smo postigli korist posta koja je spomenuta u ovom ajetu?
Nerijetko se dešava da se dan u kojem ljudi poste i dan u kojem ne poste ne razlikuju ni po čemu. Čovjek izlazi iz ramazana isti onakav kakav je bio i prije ramazana, a da smo postili postom koji od nas traži Mudri Zakonodavac ne bi bilo tako.
Post nas uči da smo neprestano pod nadzorom Uzvišenog Gospodara.
http://www.islamhouse.com/p/144644
Amira
Amira
Admin

Broj komentara : 55
Join date : 2008-05-29

Na vrh Go down

Ramazan dolazi Empty Re: Ramazan dolazi

Komentar  Amira Sat Aug 22, 2009 2:49 am

Ima li iko ziv, progovorite ne ujeda!!!!!!!! No No No No No No
Amira
Amira
Admin

Broj komentara : 55
Join date : 2008-05-29

Na vrh Go down

Ramazan dolazi Empty Re: Ramazan dolazi

Komentar  Amira Sat Aug 22, 2009 5:14 am

Amira (citat):Ima li iko ziv, progovorite ne ujeda!!!!!!!!

No No No No No No
Amira
Amira
Admin

Broj komentara : 55
Join date : 2008-05-29

Na vrh Go down

Ramazan dolazi Empty Re: Ramazan dolazi

Komentar  ammar-ef Sun Sep 27, 2009 12:59 pm

Ramazan dolazi... Već je otišao evo... confused

ammar-ef

Broj komentara : 4
Join date : 2009-09-27

Na vrh Go down

Ramazan dolazi Empty Re: Ramazan dolazi

Komentar  Amira Sun Sep 27, 2009 2:37 pm

E neces ti tako lahko otic od nas efendija!!!!!!!!! No No
Amira
Amira
Admin

Broj komentara : 55
Join date : 2008-05-29

Na vrh Go down

Ramazan dolazi Empty Re: Ramazan dolazi

Komentar  ammar-ef Thu Mar 11, 2010 2:41 pm

Auuuu, otkad nismo ovaj forum posjetili... SluÄŤajno mi naumpade. Smile Mahsuz selam iz Sarajeva.

ammar-ef

Broj komentara : 4
Join date : 2009-09-27

Na vrh Go down

Ramazan dolazi Empty Re: Ramazan dolazi

Komentar  Sponsored content


Sponsored content


Na vrh Go down

Na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu